Iyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?

Yöneticilik hayatta herkesin sahip olmayı arzu ettiği fakat gereklerini genellikle yeterince yerine getiremediği bir mevkidir. Bir kişiye verilen her rütbe,makam veya amirlik; beraberinde taşıması gerçekten çok büyük bir ciddiyet gerektiren sorumluluklar getirir. Yönetici makamının bir orkestra şefi pozisyonunda olduğunu unutmamalı,kemancının çalacağı “do” sesini ancak kendisinin yönlendirmesi ile mükemmel eseri sunabileceği bilincinde olmalıdır.

Yöneticinin de en başta bir insan olduğu hiç bir zaman unutulmamalıdır. Bu yüzden onlardan her zaman mükemmeli beklemeyiniz. Günlük yaşantımızda herkesten birbirine göstermesi beklenilen saygı,sevgi,nezaket ve tevazu gibi erdemler yöneticiler için elzem davranışlardır.Bunlara ilave olarak adil olmak yöneticiliğin olmazsa olmaz gereklerindendir.Adaletli olmayan bir yönetici er veya geç başarısızlıkla beraber yok olmaya mahkumdur.

Çalışma ortamının güven ve huzurlu olması yöneticilerin elemanlarından daha iyi verim almalarına yardımcı olur. Yönetilen -ruhi durumu- sakin olduğu müddetçe iş verimini daha da artırmak için gayret gösterecektir.
Şahsi olarak zamanımızdaki yönetim sıkıntısı eksikliğinin en önemli nedenini;yöneticinin sağ kolu olan elemanların sayıca eksikliğinde veya yetersizliğinde görüyorum. Bir yöneticinin idaresi altındaki işletmedeki her konuyu en iyi şekilde bilmesi idealde belki gereklidir ama pratikte mümkün olmayıp beklenmemelidir.
Ne olarak adlandırılsa adlandırılsın yöneticinin sağ kolu pozisyonundaki kişi konusunda uzman,medyatik ve gündemde olmayan; olmaktan kaçınan,araştırmacı bir özellikte olmalıdır. Bu kişi aynı zamanda bilgi işlem teknolojilerini çok iyi bilmeli ve kullanmalıdır.
Personel seçiminde yönetici gayet titiz olmalı,dürüst, çalışkan ve güvenilir eleman seçimine dikkat etmelidir.

Yöneticiliğin diğer bazı özelliklerini de şöyle sıralayabiliriz:

 • Anadilini grammer dahil çok iyi bilmeli

 • En az bir yabancı dili çok iyi okuyabilmeli,yazabilmeli ve konuşabilmeli

 • Ruhsal dengesi sağlam olmalı

 • Herkesle selamlaşmalı,hiç kimseyi görmezlikten gelmemeli

 • Güvenilir olmalı

 • Karizmatik olmalı

 • Şeffaf olmalı

 • Kendisine gelen mektup ve yazıları aldığını belirten cevabı hemen yazmalı.Bu ciddiyetin en önemli ifadelerindendir

 • Huzurlu ve dengeli bir aile yaşantısı olmalı

 • Çocukları sevmeli,gençlere güvenmeli

 • Karşısındakinin anlattığı konuyu erken anlamış olsa da sözünü bitirmesini beklemeli

 • Dostlarını yönetici oldum diye unutmamalı

 • Gülümsemeli ve karşısındakileri de gülümsemeye teşvik etmeli

 • Çevresinde menfaatçi ve yalaka tabir edilen kişileri iyi tanımalı,onlardan karar mekanizmasında uzak durmalı

 • Bilgi işlem teknolojilerini çok iyi bilmeli,kullanmalı ve kullandırmalı

 • Turistik değil,bilgi ve gözlem dolu seyahatler yapmalı

 • Bilmediği konuları öğrenmede inanılmaz derecede azimli olmalı

 • Kendisini yönetici pozisyonuna layık görenleri utandırmamalı

 • Yerine getiremeyeceği sözleri vermemeli,verdiği sözü mutlaka yerine getirmeli

 • Sinirli iken hiç bir karar vermemeli,kararı ertelemeli

 • Yaptıklarını övmekten ziyade daha ileri başarılar için dayanak noktası olarak görmeli

 • Tarafsız olmalı

 • Konuşma ve diyaloglarını hoş fıkra ve anekdotlarla süslemeli

 • Uzmanı olmadığı konularda dinleyici rolü oynamalı

 • Gereksiz tartışmalardan kaçınmalı,ikna yolları kapanırsa görüşmeyi başka bir zamana ertelemeli veya güvenilen ortak bir danışmanla fikir alışverişinde bulunmalı

 • Kızma hakkını karşısındaki kullandıktan hemen sonra kullanmamalı!

 • Elemanlarına ilgi ve şefkat göstermeli;konuşurken ses tonunu yükseltmemeli

 • Hakettiği ücreti almalı,aldığı maaşı haketmeli

 • Dış görünümüne dikkat etmeli

 • Takdiri aleni,tenkit ve cezalandırmayı teke tek yapmalı

 • İşyeri ile ilgili acı gerçekleri amirlerine mutlaka bildirmeli,gizlememeli

 • Bütün elemanlarını,onları huzursuz etmeden kontrol etmeli,eksiklikleri yönlendirerek gidermeli

 • İşyerinde beyin fırtınası seansları düzenlemeli,fikirlerine değer verdiği insanlarla karar aşamasında mutlaka fikir alışverişinde bulunmalı

Yukarıdakiler biymed.com’dan alınmıştır
 

Son 10 senede, genç ve dinamik şirket kurucularının Dünya’da artmasıyla, alıştığımız anlamdaki yönetici kavramı değişmeye başladı. Yönetici eskiden çalışanlarına uzak, kural koyan, esneklik tanımayan bir kişiyi aklımıza getirirken bugünün yöneticileri dinamik, esnek, çalışanlarıyla mesafesini koruyabilen ancak onlardan tamamen kopuk olmayan bir kişiyi akla getiriyor. Tabii, bu günümüz yöneticilerinin sürekli kendilerini yenilemesini de gerektiriyor. Günümüz yöneticilerinin ve gelecekte yönetici olmak isteyenlerin feyz alması için bu yazıda 8 Maddede Iyi Bir Yönetici Nasıl Olunur,onu açıklayacağız.

1. İyi yöneticiler inanılmaza inanırlar.

Çoğumuz kendimize olabilecek veya yapılabilecek hedefler belirleriz. Ancak iyi yöneticiler ve vizyoner liderler olmayanı düşleyip, çalışanlarına oraya nasıl gideceklerini gösterirler. Ve böylece iyi bir yönetici ile inanılmaza giden ve ulaşılan bir yolculuk yaşarsınız.

2. Kaos ve istikrarsızlıkta, denge ve düzeni görürler.

Çince Kriz Kelimesi

Beklenmeyen sorunlar, engeller ve krizler çoğu insanı korkutur, yıldırır ve yaptığı işi bırakmasına sebep olur. Ancak iyi yöneticiler bu kriz anlarını birer fırsat olarak görürler.

Örnek vermek gerekirse, şirket büyük bir müşteriyi kaybettiğinde, iyi bir yönetici yaşanan ilk paniğin ardından bu durumu daha önce denemedikleri bir pazarlama veya satış stratejisini başlatmak için bir fırsat olarak görüp, işleri tersine çevirebilir. Ya da tedarik zincirinde sorun çıkması, üretim ağında büyük bir değişiklik yapabilmek için iyi bir fırsat yaratır.

Kısacası iyi liderler, Çince’de ‘kriz’ kelimesinin,fırsat ve tehlike kelimelerinin birleşiminden meydana geldiğini bilir.

3. İyi yöneticiler duygularını göstermekte sakınca duymazlar.

İyi yöneticiler profesyoneldirler.

Ancak bu onlar için duygularını içlerine atmak ve çalışanlarına olan bitenle tutarsız tepkiler vermek değildir.

İyi bir yönetici, çok emek veren bir çalışanını takdir etmeyi, iyi bir netice karşısında sevinmeyi, ve gerektiğinde de endişe duymayı bilir.

Kısacası, iyi yöneticiler insanı insan yapan duyguları göstermekten çekinmezler. İnsanlıklarıyla birlikte gösterdikleri profesyonellik, çalışanları için de yol gösterici olur.

 4. İyi bir yönetici çalışanlarını olası çıkmazlardan korur.

Kötü yöneticiler işler ters gittiğinde çalışanlarını suçlarlar, ve “çürük elma”yı herkesin içinde parmakla gösterirler.

İyi bir yönetici ise işlerin ters gitmesi durumunda çalışanlarını korur, ancak sorun teşkil ettiğini düşündüğü kişilerle durumu konuşmak için birebir görüşür.

patron-vs-lider

5. “Ben oldum.” havalarına girmezler.

İyi bir yönetici ne kadar başarılı olursa olsun, iş elini taşın altına koymasını gerektirdiğinde, elini taşın altına koyar.

“Ben buralardan çoktan geçtim.” gibi kibirli bir havaya bürünmezler. Gerektiğinde işin en temel kısmına kadar inip gözlem yaparlar veya katkı sağlarlar.

Dolayısıyla iyi yöneticiler asla kendilerini bir şeye müstehak hissetmezler. Çünkü bilirler ki, iyi sonuçlar herkesin katkısı ile ortaya çıkar.

 6. Ünvan ile değil, yetki ile yönetirler.

İyi bir yönetici titrinden dolayı başkalarını yönettiğini düşünmez, aksine, ona çalışanlarının verdiği yetki ve izin ile yönetici vasfını kazandığını düşünür.

İyi bir yöneticinin çalışanları da, patronlarının ünvanına değil, onun yeteneklerine ve kişiliğine rağbet eder.

Iyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?

7. İyi yöneticiler insani amaçlar da benimser.

İyi yöneticilerin amacı sadece şirketin büyümesini sağlamak ve belli kilometre taşlarını hayata koymak değildir. Çalışanlarında motivasyon, özgüven ve başarabilmiş olma hissini sağlamak da, onlar için kurumsal amaçları kadar önemlidir.

8. Popülizm ile değil, risk alarak ön plana çıkarlar.

Birçok yönetici belirli özellikleriyle ön plana çıkmak ister. Kimisi için bu giydiği kıyafetlerle, yaptığıekstrem sporlarla, veya zamanın eğilimlerini yansıtan düşünsel destekçilikle yapılır.

Ancak iyi bir yönetici çoğu zaman, kimsenin rağbet etmediği düşünceleri ve eğilimleri savunarak veya hiç gidilmemiş bir yolu gitmeyi seçerek kendini ön plana atar. Onlar için risk almak belki popüler olmayan bir konuma düşmektir, ama yine de bunu benimsemekten çekinmezler.

Psk. Ayşe Canan Altındaş

———————————–

Google’ın yaptığı ve geçen hafta kendi platformunda yayınladığı son araştırma “Ekiplerin harika yöneticilerle daha mutlu ve daha verimli olduğunu” ortaya koyuyor.

Fakat bir yöneticiyi “harika” yapan şey nedir? Google ayrıca bu konuda da Project Oxygen üzerinden bir araştırma yaptı. Çalışanların anketlerinden ve performans değerlendirmelerinden ortaya çıkan veriyi kullanarak tüm harika yöneticilerin sekiz ortak karakteristik özelliğe sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Bu verilere göre,

Harika bir yönetici;

Harika bir koçtur.
Ekibi güçlendirir ve onları çok yakından kontrol etmez.
Ekip üyelerinin başarıları ve kişisel refahları hakkındaki görüşlerini/endişelerini ifade eder.
Üretkendir ve sonuç odaklıdır.
İyi bir iletişimcidir.
Kariyer gelişimine yardımcı olur.
Ekip için net bir vizyonu ve stratejisi vardır.
Ekibini yönlendirebilecek derecede önemli teknik yeteneğe sahiptir.

Leave a Reply

Microsoft Certificated Professional